MS v hokeji, vzájemná bilance: Česko - Švýcarsko

Švýcaři dříve patřili k hokejovým outsiderům. Už dlouho tomu tak ale není a umí potrápit kdejakého favorita. V poslední době je švýcarská hokejová liga jednou z nejkvalitnějších v Evropě a působí zde i několik českých hokejistů. Jaká je vzájemná bilance mezi Českem a Švýcarskem?

Kateřina Kubatková

Mistrovství světa

Se Švýcary jsme se na MS v historii samostatného státu potkali poprvé v roce 2001, kdy Česko zvítězilo 3:1. Od této doby se hráči se lvem na prsou utkali se Švýcarskem na mistrovstvích světa celkem čtrnáctkrát. Naposledy se tak stalo v loňském roce, kdy výběr Kariho Jalonena podlehl Švýcarsku 2:4. Za Čechy se trefili Roman Červenka a Dominik Kubalík. Čechům se v poslední době proti Švýcarsku celkem dařilo, ale na posledních dvou mistrovstvích světa Češi prohráli. Naposledy Češi porazili Švýcary v únoru letošního roku na Beijer Hockey Games, a to 5:3. Na mistrovství světa se Česko naposledy radovalo z výhry nad Švýcarskem v roce 2019, kdy výběr Miloše Říhy porazil Švýcary 5:4.

Co se týká celkové vzájemné bilance na mistrovstvích světa, je to 9:6 z pohledu českého mužstva. Zápas na MS se Švýcarskem nikdy nerozhodovalo prodloužení, dvakrát ale o vítězi rozhodly nájezdy a pokaždé se radovali Češi. V roce 2016 vystřelil Čechům výhru Michal Vondrka, o dva roky později to byl Michal Řepík.

Zimní olympijské hry

Na olympijských hrách odehrála Česká hokejová reprezentace s tou švýcarskou celkem pětkrát, z toho poslední dva zápasy byly na ZOH v roce 2022, kde český výběr v prvním zápase vyhrál po nájezdech 2:1 (rozhodující nájezd David Krejčí), ale v osmifinále prohrál 2:4. V roce 2018 se dařilo lépe Čechům a o čtyři roky předtím skončil zápas prohrou 0:1. Vůbec poprvé se na olympiádě oba týmy setkaly v roce 2006 a ani góly Jágra a Židlického nezajistily Česku vítězství.

Ostatní turnaje

Po vyřazení Ruska z turnajů pořádaných IIHF je nahradilo Švýcarsko. Poprvé se tak reprezentace Česka a Švýcarska utkaly na Beijer Hockey Games v roce 2022 a Češi vyhráli 3:0. Na následujícím Karjala Cupu muselo o vítězství rozhodnout prodloužení, které přisoudilo výhru Švýcarům. Posledním vzájemným duelem v roce 2022 byly Švýcarské hokejové hry, kde Češi zvítězili 2:1. V loňském roce vzájemná střetnutí opět odstartovaly Švédské hokejové hry, kde znovu muselo rozhodnout prodloužení. Tentokrát však zvítězili Češi 2:1. Poté si Češi připsali prohru, a to na Českých hokejových hrách 2:3. V letošní sezoně se Česko se Švýcarskem potkalo zatím třikrát a pokaždé se radovalo z výhry. Nejprve na Karjala Cupu 1:0, poté na Švýcarských hrách 3:2 po prodloužení a naposledy 5:3 na Švédských hokejových hrách.

Přátelské zápasy

Přátelských utkání odehrály tyto dvě reprezentace celkem jednadvacet. Desetkrát zvítězilo Česko a devětkrát Švýcarsko, dvě utkání skončila remízou. Poslední přátelský duel se mezi Švýcarskem a Českem odehrál 5. dubna 2018 a Češi v něm zvítězili 4:1.